top of page
Спікер робить звіт про результати перед аудиторією

ГО "Спільномова — центр створення та розвитку українськомовного середовища" — об'єднання небайдужих киян, які взялися дослідити і змінити мовну ситуацію навколо нас.

Нічого надзвичайного: ми зітнулися з тим, що наші україномовні діти, виходячи у великий світ, русифікуються. Але ми цього не хочемо. Тож хто це змінить, як не ми?

Ми не є прихильниками максими "Видати наказ й покарати", вона не працює. Ми прагнемо допомогти перейти на українську тим, хто цього хоче, зрозуміти її потрібність тим, хто ні, і лишитися з нею тим, хто вже розмовляє. Жодних оповідок про "солов'їність", ми — за щирість, раціональність і практику, практику, практику.

Як все починалося

Влітку 2021-го киянин Андрій Ковальов разом із дружиною Іриною, стривожені тим, що їхній чотирирічний син у садочку опинився у російськомовному середовищі, започаткували ініціативу "Сімейна практика української мови".

 

Вони запропонували батькам та вихователям їхньої групи щонайменше раз на тиждень говорити з дітьми українською і вдома, і в дитсадку, щоби поступово зробити мову звичною та зручною для малюків.

Розрахунок був простий: діти засвоюють поведінку і мову через найближчих дорослих, тож саме через останніх і треба змінювати ситуацію. Мамам і татам  допомагали позбутися спротиву, сором'язливості через недосконалу українську

й передати мовні навички дитині.

Щаслива родина - мама, тато і син - гуляють в лісі

20 січня 2022-го Ковальов, проаналізувавши іноземний досвід, розпочав соціолінгвістичні спостереження за діалоговою комунікацією дітей у садочку сина. Але лютневий напад росіян перервав роботу.

Відновити її вдалося лише в березні 2023-го. Громадське об'єднання "Спільномова. Центр створення та розвитку українськомовного середовища" сформувалося з однодумців, які взялися допомагати справі. Вдалося "достукатися" і до деяких депутатів та чиновників, які стали сприяти ініціативі.

Станом на літо 2023-го "Спільномова" працює над розширенням мережі навчальних закладів, в яких ведуться дослідження, продовжує вдосконалювати методики вимірювань і міркує над масштабуванням проєкту до загальнонаціонального рівня. Адже команда впевнена: виклики, які повстали перед ними, стоять і перед всією країною.

23 березня 2023 року на засіданні Постійної комісії Київської міської ради з питань освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту ГО "Спільномова" презентувала результати вимірювання мовленнєвого розвитку дітей 4-6-річного віку у кількох навчальних закладах столиці.

За результатами презентації комісія ухвалила рішення про пілотний проєкт дослідження за методикою "Спільномови" у школах та дитсадках Солом’янського та Дарницького районів Києва.

Фасад Київської міської державної адміністрації на Хрещатику

Фото: Сергій Половко/Вікіпедія

bottom of page